5. Mistrovství ČR

Rok se s rokem sešel a první říjnový víkend se uskutečnilo v pořadí již páté MČR v bike polo. Přípravu turnaje si vzal pod záštitu klub Prague Bike Polo.

Ve skutečnosti ale pro většinu hráčů začaly přípravy již v týdnu před vlastním mistrovstvím a to stavbou nových mantinelů. Již ve středu okolo deváté ranní se sešla většina hráčů a přátel klubu Prague Bike polo a začaly práce na vylepšení hřiště – část lidí bourala staré boardy, část lakovala nové palety a zbytek začal postupně skládat nové hrazení. Práce bylo dost a poslední hřebík byl zatlučen až ve čtvrtek k večeru, kdy jsme i poprvé vyzkoušeli nové mantinely. Jsou boží. Počasí přálo, práce nás bavila. To byl team building!

image

Mistrovství ČR v bike polo je již tradičně dvou denní (víkendová) akce. Začátek byl naplánovaný na sobotu 1.10. 10:00, ale někteří nedočkaví jedinci dorazili dříve a Jirka, aby náhodou nepropásnul začátek, přespal na hřišti. První fanoušci dorazili již na desátou a tou dobou vypadlo vše celkem připraveně na turnaj. Pro diváky jsme připravili občerstvení – koupil se sud piva, mošt a sami jsme upekli pár dobrot – různé záviny, bábovky a koláče.

image

V sobotu nám přálo počasí, tak jsme celý den grilovali, popíjeli, samozřejmě hráli polo a jak je naším zvykem, tak až do setmění a ještě trochu potom (se svítícím míčkem). Poté jsme si povídali (Jirka filozofoval o životě) až do nočních hodin a postupně se všichni rozutekli domů. Vlastně všichni ne – Jirka znovu dal přednost spánku na hřišti.

Nastal Den D českého mistrovství – den, kdy se rozhodne o novém mistrovi České republiky v bike pólo. Ale nebude staronový? Třikrát po sobě vyhrál Jirka s Danym a tak se první místo zdálo být předem jasné. Ale nechme se překvapit, finále bylo na programu až k večeru.

Nastal Den D českého mistrovství – den, kdy se rozhodne o novém mistrovi České republiky v bike pólo. Ale nebude staronový? Třikrát po sobě vyhrál Jirka s Danym a tak se první místo zdálo být předem jasné. Ale nechme se překvapit, finále bylo na programu až k večeru.

Již od rána bylo jasné, že nedělní program znepříjemní počasí. Bylo zataženo, okolo deseti stupňů a chvílemi poměrně silně pršelo. Ale hráči pola nejsou z cukru a tak i přes nepřízeň počasí se turnaj uskutečnil v plném rozsahu. Celkem se turnaje zúčastnilo rekordních šest týmů – do Prahy dorazili nováčci z Plumlova, tým Golem jako za starých časů doplnil Jimmy z Olomouce a do pardubického týmu Eso Rimmer naskočil za chybějícího Jendu pražský Olda.

image

O první velké překvapení se postaral mládežnický tým ve složení Dan, Miky, Matouš proti matadorům české bikepolové scény a to týmu Eso Rimmer ve složení Eliška, Kyncl a Olda. Eliška s Kynclem se umístili na velmi dobře obsazeném turnaji v Bruselu pátí a tak nikdo nečekal, že by kluci z týmu Czech Those Guys mohli uhrát slušný výsledek. Ale opak byl pravdou. Po disciplinovaném výkonu ze zajištěné obrany a nešťastném vlastním gólu z Eliščiny hole se zrodila první překvapení turnaje – Czech Those Guys porazili Eso Rimmer 2:1.

Vyrovnané zápasy byly k vidění vždy při soubojích týmů na podobné úrovni, mimoúrovňové zápasy se odehrávaly s nádechem přátelského debaklu, idkyž z obou stran po intenzivních výkonech. K podobným překvapením již ve skupině nedošlo, ani v očekávaném souboji Golema (Jirka, Dany, Jimmy) proti Eso Rimmer, který jednoznačně vyzněl ve prospěch Golema.

image

O jeden z větších rozruchů jsem se tak při skupinových zápasech postaral já. Dostal jsem na starost pískání souboje Krokety vs. Eso Rimmer. Jakožto úplný nováček v roli rozhodčího to pro mě nebyl vůbec vhodný zápas k souzení – především hráči týmu Krokety hodně faulovali a jakožto nezkušený rozhodčí jsem sem tam nějaký drobný faul přehlédl. Ale ostatní hráči (nejen hrající, ale i ti fandící) mi dávali jasně najevo, že jakákoliv chyba v pískání se skoro rovná trestnému zločinu a tak jsem si zhluboka oddechl, když jsem ve zdraví zapísknul konec zápasu.

Pár diváků i přes neustávající déšť celé dopoledne fandilo a spolu s hráči se těšili na vyřazovací souboje. První dva týmy ve skupině, tj. Golem a Czech Those Guys, byly rovnou nasazeni do semi-finále. Ostatní se museli o možnost zahrát si o pódiové umístění poprat ve čtvrtfinále. Z prvního souboje vyšel vítězně tým MixŠedUp (Alča, Bárt, Filip), který následně v semifinále poměrně lehce podlehl Golemovi. Golem se tedy stal prvním finalistou a se zájmem vyhlížel druhé semifinále. To slibovalo zopakování prvního zápasu turnaje, tj. možnost o reparát pro tým Eso Rimmer.  A ten jim vyšel parádně. Czech Those Guys nestíhali zachycovat útoky profesionálního penetrátora Kyncla a utrpěli vysokou porážku 7:0.

Mračna se stahovala, diváci bouřili. Čas na finále. Golem vs. Eso Rimmer; Jirka, Dany, Jimmy vs. Eliška, Kyncl, Olda. Překvapí tým kolem Elišky, nebo se znovu bude radovat Jirka a spol.?

Deset minut rozhodne o novém mistrovském týmu. Moment – kdo bude rozhodčí? Nejlepší rozhodčí v našich řadách je Danny, ale ten je na hřišti, tak pískat nemůže. Nikdo nechce. Nakonec se role rozhodčího ujmu já: „Golem, ready? Eso Rimmer, ready? On my whistle!…“. Zápas začal. Golem dobývá branku, ale nedaří se mu skórovat – Olda postavil v brance zeď a podporován dobrou obranou drží čisté konto. Osm minut do konce, stav 0:0. Diváci skandují chvíli pro jeden a chvíli zase pro druhý tým. Pískám faul od Jirky na Elišku (možná zase moje chybné rozhodnutí, Eliška se mi svěřuje, že spíše faulovala ona Jirku) a zároveň hlásím pět minut do konce. Skóre? Stále 0:0. K vítězství celého mistrovství mají oba týmy stále stejně blízko. Minuta do konce a výsledková tabule stále ukazuje 0:0. Že by se zimou prokřehlí diváci dočkali prodloužení? „Deset, devět, osm“, začínám odpočítávat vteřiny do konce. Najednou diváci ožívají. Kyncl přebírá míč a zdá se, že půjde sám na Jirku, který zrovna stráží branku Golema. „Sedm, šest“. Góóóóóól! Kyncl nekompromisně proměňuje sólový únik a zdá se, že zasadil Golemovi finální ránu – 1:0. Všichni si pokládají tu samou otázku – je možné, aby Golem za pět sekund vyrovnal? „Eso Rimmer, ready?“ „Ano, pané“, odpovídá Kyncl ve stylu Eso Rimmera a tak může Golem zahájit svůj poslední útok. Kdo doufal v pokračování zlaté éry Golema, tak byl nakonec zklamán. Eliška s Kynclem a Oldou v klidu posledních pár sekund ubránili a mohli se radovat z historického momentu českého bike pola – král byl sesazen a Pardubice poprvé zažili pocit mistra ČR.

Kompletní výsledky:

1. místo: Esso Rimmer (Eliška, Kyncl, Olda)

2. místo: Golem (Jirka, Dany, Jimmy)

3. místo: Czech Those Guys (Mikoláš, Matouš, Dan)

4. místo: MixŠedUp (Alča, Bárt, Filip)

5.-6. místo: Krokety (Šimon, Koutňák, Milan) + 4kidsforfun (Jonáš, Tomáš, Adam)

Sepsal Dan dne 6. 10. 2016

image