Co je bike polo

Seznámení a historie

Bike polo (jeho odnož hardcourt bike polo) je dynamicky rozvíjející se městský sport, který byl poprvé hrán v Seattlu kolem roku 2000 kurýry krátícími si volné chvilky při čekání na zásilky. V Evropě se momentálně stává fenoménem v Anglii, Francii i v sousedních státech Německa a Polska, ve světě je etablovanou disciplínou v USA, Kanadě, Mexiku, Chile, Japonsku, Austrálii.

Nejvíce se tato disciplína podobá klasickému pólu na koních, kde kůň (či jiná osedlatelná zvěř) byl nahrazen jízdním kolem a travnaté hřiště za pevný povrch ohraničený mantinely. Herní bicykl vychází z klasické trojúhelníkové rámové konstrukce: hrát lze začít na silničním, trekovém nebo i horském kole s funkční přední nebo zadní brzdou. Pro manipulaci míčku se používá hůl/palice/pálka, kterou lze v nejjednodušší formě sestavit z kusu vodovodní trubky HDPE průměru 60-68 mm a z kusu hliníkové lyžařské hůlky. Nejčastěji se hraje 3vs3 (bez věkového či pohlavního rozlišení) na hřišti o rozměrech 40×20 m. Branky jsou obdélníkové cca 1800×900 mm.

 

Bike polo Praha

Do Prahy se tato sportovní disciplína dostala v roce 2009, kdy ji začali hrát místní nadšenci sdružujících se okolo nově vznikajících cyklodílen. Bez potřebného zázemí a týmové jednoty tu však tento sport téměř zanikl.

V roce 2012 si dal jistý nadšený hráč z Prahy práci a na ortofotomapě Prahy hledal vhodné herní plochy, jejich správce poctivě kontaktoval a vedl jednání, až mu bylo umožněno vybudovat trvalé venkovní hřiště 26×16 m v areálu SK Oáza v Praze Krči, které sice neodpovídá standardním požadavkům, nicméně je optimální jak pro začátečníky, tak trénování specifických herních dovedností. V uplynulých sezónách se naše herní základna stabilizovala na počtu, který umožňuje alespoň pravidelně trénovat týmovou hru. Vzhledem ke značně větší rozšířenosti tohoto sportu v zahraničí jezdíme od roku 2012 pravidelně na turnaje po celém kontinentu, včetně mistrovství Evropy a světa. Ve srovnání s kluby s delší tradicí bike póla jsme zatím v pozadí, přesto se nám v sezóně 2014 podařilo získat několik pěkných umístění: 2. místo v Záhřebu, 5. místo v Berlíně, 5. místo v Bordeaux, 5. místo v Barceloně, 4. místo v Halle.

Důvod, proč začít

Věříme, že bike polo je nejen pro mládež zajímavou alternativou k zaběhnutým sportovním disciplínám, protože:

  1. Při hraní bike póla se hráč naučí předvídat pohyb ostatních elementů ve hře, což má pozitivní vliv na jeho bezpečné chování jako cyklisty v městské dopravě.
  2. Bike pólo kombinuje prvky atraktivity městských bike trikových disciplín (bmx, flatland) s dynamickými disciplínami týmového charakteru (hokej, florbal).
  3. Bike pólo je na jednu stranu neotřelý sport, na druhou je však světově rozšířen a vytváří pevnou síť upředenou doslova přátelskými vazbami mezi jednotlivými národními komunitami.
  4. Bike pólo je při jisté míře angažovanosti celkem adrenalinový avšak při použití základních ochranných pomůcek (helma, rukavice) bezpečný sport, pro který není třeba velká počáteční investice. Co se technických detailů týče: pro začátek není nutné přinést téměř vůbec žádné vybavení.

Pro první kroky k vyzkoušení jsou vhodné rukavice a helma. Vlastní kolo není nutné, v případě potřeby zapůjčíme zdarma stejně jako pálku nebo i helmu.

bikepolopraha@gmail.com

https://www.facebook.com/BikePoloPraha

http://en.wikipedia.org/wiki/Hardcourt_Bike_Polo